Публичният дебат на тема „Европа и България на кръстопът – сега накъде?“, организиран от Гражданско обединение „България може“, събра десетки граждани, които успяха да разменят мисли с едни от най-добрите експерти по актуалните днес теми.
Гост-лектори на председателя на „България може“ Кузман Илиев бяха Теодор Димокенчев – юрист, Ивайло Найденов – преподавател и един от най-добрите ядрени енергетици в България, Боян Рашев – един от най-добрите експерти по „Зелената сделка“, Владислав Апостолов – журналист и Александър Урумов – публицист и писател .
„Всички ние имаме отношение към това накъде отива България. Тук сме се събрали хора, които се вълнуват от съдбините на страната ни“, с тези думи се обърна към множеството Кузман Илиев и уточни, че „България може“ иска да показва такива хора, които не се страхуват да говорят и да казват нещата такива, каквито са.
„В последните няколко години, когато цялата културна революция ескалира. Това доведе и до нуждата на тази алтернатива, на тези дискусии. В момента най-популярната комбинация от думи, когато се говори за „Зелената сделка“ е „климатична катастрофа“. От години наблюдавам ескалацията на това представление, което може да е започнало, като трагикомедия, но вече доминират трагичните измерения“, така Владислав Апостолов започна своята лекция, а последствие премина към теми за културата и младите.
Боян Рашев от своя страна каза, че първоначално е бил част от „зелената“ общност, но, след като е станал част от бизнеса възгледите му са се променили.
„За съжаление цялото това нещо много отдавна прескочи нормалността. Реално цялата „Зелена сделка“ и всичко, което се случва покрай нея не е това, което ни се представя. Аз лично смятам, че идващите избори в Европа е крайно време да сложат ограничение на това, към което сме се засилили, защото в противен случай ЕС ще завърши, като Съветския съюз“.
Ивайло Найденов, който е бил член на Комисията за енергиен преход, обясни темата през погледа на енергетика. Той разказа, че е било направено моделиране, което е показало, че ще загубим повече, отколкото ще спечелим от този преход.
Според Теодор Димокенчев всичко, което се случва показва, че „историята е циклична“.
„Ние сме цивилизация, която преживява своята зима и ние сме децата на зимата. Трябва да действаме така, че да съхраним това, което можем и да подготвим почвата за децата на пролетта, които да се надяваме, че ще рестартират цялото нещо, както ние бихме искали“.
„Какъв може да е мотива едно общество да убива икономиката си?“, попита Александър Урумов. Според него това е „видимо самоубийство“.
„Ние сме изправени пред една оформяща се идеология, която има функциите и свойствата на мегаутопия, претендираща не само да обясни света, но и изцяло да овладее механизмите в обществото, така че да може да замести идеята за Бог и да се превърне в смисъл сама по себе си“.
След официалната част всички дошли на дискусията имаха възможността да зададт въпросите си към лекторите.
Подкрепете обединение “България може” като закупите книга от тук.